Kuni -10% LISAKS koodiga!
02
P
08
T
08
MIN
42
S

Akutrelli valimise põhimõtted

Jagage:

Bauhofi tootevalikust leiab 36 erinevat akutrelli seitsmelt erinevalt tootjalt, hinnavahemikus 50–500 eurot. Rauakaupade arendusjuht Ramon Järvsoo annab mõned juhised, kuidas akutrelli ostmine lihtsamaks teha.

Õige trelli leidmiseks on lihtne valem

Alustuseks soovitab Järvsoo vastata küsimusele „Mida ma akutrelliga teha tahan?“. Odavaima hinnaklassi akutrelliga saab tõhusalt mööblit või näiteks linnu pesakasti kokku kruvida, keskmise hinnaklassi seadmega juba puidu sisse 20 mm läbimõõduga auke (st näiteks pesakastile lennuava) puurida või kardinapuu paneelseina külge kinnitada, kallimate trellidega saab aga lausa palkseina ventilatsiooniavasid freesida ja kiviseina kaabliläbiviike puurida.

Täpsema hinnaklassi juhatab kätte küsimus „Kui tihti ma plaanin akutrelli kasutada?“. Väga lihtsustatult öeldes on mõistlik toimida järgmiselt:

  • kui kasutad akutrelli kord kvartalis, siis kuluta sellele kuni 100 eurot;
  • kui kord kuus, siis 200 eurot;
  • kui kord nädalas, siis 300 eurot;
  • kui iga päev, siis vaata mudeleid, mille hinnad algavad 400 eurost.

Kõige olulisem on aku

Kasulik on teada, et akutrellide akud on erineva pingega, mida väljendatakse voltides. Väiksema pingega akud jäävad vahemikku 10–14 V ja võimsamad 18–24 V. Mida kõrgem on pinge, seda võimsam on trell ning seda suuremat auku saad puurida ja jämedamat kruvi keerata.

Oluline on ka aku mahtuvus, mis jääb akutrellidel vahemikku 1,3 kuni 5 Ah. Suurema mahtuvusega aku lubab ühe laadimisega kauem töötada, kuid on samas reeglina ka raskem ja suurem. Kui planeeritav järjestikune töötamisaeg ei ületa 30 minutit, võiks valida pigem väiksema mahtuvusega akutrelli, mis on kergem.

Paremad firmad valmistavad väga erinevaid tööriistu, millele sobib üks ja seesama aku. Seepärast vaata enne ostu sooritamist kodus ringi – äkki sul juba on mõni korraliku akuga tööriist? Võta aku kauplusesse kaasa ja kui kaubavalikus juhtub olema just sinu akule sobiv akutrell ilma akuta, võib sul õnnestuda kokku hoida umbes 50 eurot.

Pööra tähelepanu ka lisaomadustele

Lisaks eeltoodule on erinevatel akutrellidel veel hulk võimalikke lisaomadusi, millest on hea teadlik olla. Loetleme neist mõned.

  • Kui tead, et töös tuleb ette ka kivi puurimist, siis vali löökfunktsiooniga. Kallimad trellid on varustatud võimalusega anda puurile löökimpulss, mis teeb kivisse või betooni augu puurimise oluliselt lihtsamaks.
  • Milliseid puure kavatsed kasutada? Siinkohal pea silmas trellipadruni suurust: odavamatel trellidel mahub padrunisse kuni 10mm puur, kallimatel aga kuni 13mm.
  • Kasulik lisaomadus on ka vahetatav padrun. See tähendab, et padrunisse saad kinnitada tööks vajaliku puuri ja kuuskantspindlisse sobiva kruvikeeramisotsaku, ning neid on mugav ja kiire omavahel vahetada.
  • Paremad trellid on varustatud akuindikaatoriga, mis näitab aku laetuse taset. Nii saad oma tööaega paremini arvestada.
  • Samuti on parematel trellidel harjavaba mootor, mis on töökindlam, vaiksem ja sama kaalu juures võimsam kui harjadega mootor.
  • Muudetava kiirusega akutrellidel on kaks käiku: kiirem ja väiksema pöördemomendiga käik puurimiseks ning aeglasem ja jõulisem käik kruvide keeramiseks.
  • Kruvimisel aitab ülekeeramist vältida astmeline sidur. Kui oled seadistanud õige pöördemomendi, hakkab sidur pehmesse materjali kruvides vajalikul hetkel libisema ja hoiab ära materjali purunemise.
  • Kasulikuks lisaomaduseks võib olla ka LED-töötuli, mis teeb hõlpsamaks hämaras nurgas töötamise.
  • Väikestele abilistele võiksid aga meeldida niisugused mudelid, mille akulaadijal saab valida erinevaid märguandemeloodiaid.
Jagage: