LISAALE -10% pehmele mööblile koodiga MOOBEL10 (al 100 eur)
12
P
07
T
14
MIN
44
S

Kompostimine koduaias – nipid ja nõuanded

Jagage:

Kompostimine on suurepärane viis taimejäätmete ja köögijääkide taaskasutamiseks, muutes need väärtuslikuks kompostiks. Aga kuidas kompostida nii, et tulemuseks oleks väärtuslik kompost, mis rikastab pinnast ja toetab taimede kasvu?

Mida kompostida?

Roheline materjal: lämmastikurikkad materjalid, nagu köögiviljajäägid, värsked taimeosad, murulõikmed ja kohvipaks. Need lagunevad kiiresti ja aitavad komposti soojeneda.
Pruun materjal: süsinikurikkad materjalid, nagu kuivad lehed, oksad, ajalehed ja saepuru. Need annavad kompostile struktuuri ja aitavad kontrollida niiskust.
Vältida tuleks: liha, kala, piimatooteid, õliseid toidujääke ja haigust kandvaid taimi. Need võivad komposti riknema panna ja kahjurid ligi meelitada.

Kui niiske on piisavalt niiske?

• Kompost peaks olema niiske nagu niiske käsn, aga mitte liiga märg. Kui kompost on liiga kuiv, aeglustub lagunemisprotsess, ja kui liiga märg, võib kompost hakata haisema ja muutuda liiga tihkeks.
• Niiskuse reguleerimiseks lisa vajadusel vett või pruun materjal (kuivad lehed, saepuru).

Kas komposti peab õhutama?

• Hapnik on kompostimisprotsessis ülioluline. Kompostihunnik peab olema hästi õhutatud, et bakterid ja muud mikroorganismid saaksid efektiivselt töötada.
• Segage komposti regulaarselt (umbes kord nädalas), et õhk liiguks kompostihunnikus ja materjalid saaksid ühtlasemalt laguneda.

Kas temperatuur on oluline?

• Efektiivne kompostimine nõuab piisavalt soojust - kui temperatuur on liiga madal, võib see viidata, et materjalide tasakaal või niiskus pole õige. Kui temperatuur on liiga kõrge, võib hunnik kuivada ja lagunemine peatuda.

Kahjurid ja lõhnad – kas vältimatu lisa?

• Ärge lisage komposti toidujäätmeid, mis võivad meelitada ligi loomi või kahjureid (liha, kala, rasvased toidud). Jälgige ka, et kompostihunnik ei oleks liiga märg, sest see võib tekitada ebameeldivat lõhna.
• Kasutage korrektset kompostrit, kuhu loomad ligi ei pääse. Kompost valmib tavaliselt 3–6 kuuga, sõltuvalt kompostitavate materjalide tüübist ja sellest, kui hästi hoolitsetakse niiskuse ja õhustuse eest. Ärge kiirustage protsessi – laske loodusel teha oma tööd.

Jagage: