Mida peaksid teadma koduaias kasutatavatest pritsidest

Jagage:

Kui suurt pritsi läheb vaja koduaias?

Pritsi valikul tuleb silmas pidada eelkõige aia suurust. Reeglina saab koduaias hakkama kahe erinevas suuruses pritsiga, ühe väiksemaga ja teise suuremaga. (FINLAND 1905)

Ühe vanema õunapuu pritsimiseks keemilise nn pärismürgiga (taimekaitse vahendiga) soovitatakse arvestada ca 4-liitrit vedelikku. Selliste tõrjevahenditega pihustatakse vedelik taimele kerge uduna.

Kasutades aga looduslikke ohutumaid tõrjevahendeid (kõrvenõges jt) on kulu poole suurem, sest taimi tuleb pritsida nii, et need tilguksid. Pritsimisvedeliku kulu erineb ka sellest, kas puud-põõsad on lehes või mitte.

NB! Lehtinud taime korralikuks pritsimiseks kulub alati rohkem vedelikku ja meeles tuleb pidada, et enamik kahjureid elab turvaliselt lehe alumisel küljel.

Õige koguse pritsimisvedeliku arvutamiseks võib teha nn proovipritsimise puhta veega, nii saab määrata täpsemalt vedeliku kulu.

Enamus taimekaitses kasutatavate looduslike vahendite soovituslik vahekord on 1:10. Lihtsamalt tuleks siis taimset teed-kääritist-leotist võtta 1 liiter ja lisada 10 liitrit vett.

Kui aias on lisaks puudele ja põõsastele lilled ning väiksemad taimed võiks olemas olla ka väiksem prits. (FINLAND 1626) Väiksemat pritsi on igapäevaselt aias endaga mugavam kaasas kanda. Samuti saab väiksemat pritsi kasutada toataimede pritsimiseks ning see on hea abiline ka teistel majapidamitöödel.

Mida veel aiapritsi valikul silmas pidada?

Soovitatav on valida aiaprits millele saab surve sisse pumbata. Kui kasutada tavalist pritsi juba rohkem kui 20 minutit on see sõrme liigestele koormav ning pritsimine võib muutuda ebameeldivaks. Lisaks annab aiaprits, millele saab surve sisse pumbata ütlasema tulemuse.

Suurema aia korral, eriti kui tahate looduslähedasemalt hakkama saada (eeldab tihedamat pritsimist) tasub mõelda ka juba akuga pritsi peale.

Suuremal pritsil võiks olla lukustatav päästik, mis teeb pritsimise mugavamaks ja ühtlasemaks. Lisaks peaks olema võimalus ühendada ka pikendatav toru e. teleskooppihusti (FINLAND 1822) millega on hea pääseda kõrgematesse ja keerulisematesse kohtadesse.

Sõltuvalt pritsi suurusest saab sellesse pumbata erineva tugevusega survet. Mida suurema surve pritsi pumbata saab, seda pikema pritsimise saab ühe korraga teha.

Aiapritsil peaks olema ka reguleeritav otsik. Reguleeritava otsiku abil saab lihtsasti ja mugavalt muuta pihustusvoogu vastavalt vajadusele.

Varuosad (tihendid)
Kuna taimekaitsevahendid ja väetised tekitavad keemilist reaktsiooni siis kipuvad pritsides olevad tihendid aja jooksul ära väsima. Mõistlik oleks valida aiaprits, millele on saada eraldi lisa tihendeid. (FINLAND 1638) See tagab pritsile pikema kasutusea.

Ohutus

Pritsimistöid tehes tuleks alati kasutada isikukaitse vahendeid (kindad, prillid, respiraator, kummikud). Pritsimistöid on soovitatav teha tuulevaikse ja pilves ilmaga. Parim aeg selleks on varahommik või hilisõhtu.

Autor: Eneli Käger, agronoomia ja maastikukujunduse ekspert

Jagage: